Rower

Podobnie jak i w innych krajach europy zachodniej tak samo i w naszej kochanej ojczyźnie coraz bardziej staje się zauważalna moda na wybór roweru jako głównego źródła tran sportu szczególnie w większych miastach. Co przyczyniło się do takiego stanu rzeczy? Wpływ na to ma na pewno wiele czynników do których zaliczyć trzeba przede wszystkim rozwój miejskich sieci wypożyczalni rowerów. Dzięki temu każdy będąc na terenie danego miasta ma możliwość za niewielkie pieniądze wypożyczenia jednośladu.

Kolejnym czynnikiem jest szybkość. Coraz bardziej zakorkowane miasta nie pozwalają nam na szybkie poruszanie się samochodami, poruszanie się rowerem szczególnie w godzinach szczytu jest zdecydowanie szybsze niż samochodem.

Czynnik ekonomiczny - jak wiadomo w naszym kraju ceny paliwa nie należą do najniższych przez co jazda samochodem generuję stosunkowo duże koszty związane nie tylko z samym paliwem ale także codzienną eksploatacją samochodu. Oczywiście na konserwacje roweru również musimy wydać trochę kasy, ale niech każdy sobie sprawdzi ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych w rowerze, a ile w samochodzie.

Ostatni ale nie najmniej ważny czynnik to zdrowie - jazda na rowerze wiąże się z użyciem siły naszych mięśni dzięki czemu poprawiamy swoją kondycję, przyśpieszamy metabolizm oraz poprawiamy sobie humor i samopoczucie

Ile należy wydać na rower?

Ciężko jest określić kwotę jaka jest optymalna na zakup sprzętu. Natomiast uważam że do codziennej jazdy po mieście nie potrzebujemy sprzętu za kilka tysięcy złotych, nowe rowery w sklepie rowerowym kosztują od 900 zł w górę - do amatorskiej jazdy wystarczą na pewno.  W wielu dyskontach czy supermarketach możemy znaleźć rowery w okolicach 400 zł jednak nie warto ich kupować ze względu na wysoką awaryjność, i niski komfort jazdy. Jeżeli mocno ogranicza nas budżet w okolicach 400-500 zł możemy natrafić na używane sprzęty z niższej półki - mają one zazwyczaj po kilka/kilkanaście lat ale po wymianie większości części mogą nam służyć naprawdę przez wiele lat.