Ciepło zimą? Tylko w kurtce puchowej!

Jeszcze kilkanaście lat temu pierze nie było towarem ekskluzywnym, a pozyskiwano je z drobiu gospodarskiego niemal w każdym wiejskim domu. Wiele osób wciąż pamięta lub nawet używa puchowych kołder swoich babć. Po kilkuletnim zachwycie materiałami syntetycznymi puch znów wraca do łask, a kurtki zimowe z pierzem znajdziemy w ofercie największych marek odzieżowych.

O tym, że puchowe wypełnienie odzieży zimowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem, powinien przekonywać fakt, że początki wypraw wysokogórskich opierały się na takiej właśnie odzieży. W czasach gdy ludzie zaczęli zwracać oczy ku niedosięgłym dotąd szczytom, materiały syntetyczne takiej klasy jak teraz po prostu nie istniały.

Jak wybrać puchówkę, która spełni swoje zadanie w stu procentach?


Za to, jak ciepła będzie kurtka, odpowiada ilość i jakość puchu oraz materiału zewnętrznego. Bardzo dobrej jakości kurtka z naturalnym wypełnieniem powinna składać się w 90% z puchu i 10% z pierza.
Puch jak każde inne wypełnienie nie grzeje sam z siebie. To człowiek generuje ciepło, a zadaniem odzieży jest jak najlepsze zatrzymywanie go. Za tę właściwość odpowiada sprężystością puchu (zdolność do rozprężania i zatrzymywania powietrza). Sprężystość wyrażana jest
w jednostkach cuin (cal sześcienny na uncję), a im wyższa, tym lepiej kurtka będzie izolować ciepło. Dobrej jakości tania kurtka zimowa powinna posiadać ok. 500 cuin, a najlepsze mogą mieć ich ok. 900 sprawdź takie tutaj.

Kurtka puchowa będzie idealnym wyborem dla osób, które zimą spędzają sporo czasu na zewnątrz, jednak nie jest to równoznaczne
z wysiłkiem fizycznym. W przeciwnym wypadku będzie w niej po prostu za gorąco, a pot nie zostanie odparowany z ciała.
Tags: