Dostosowanie plecaka do wyprawy

Wybór właściwego plecaka jest kluczowy podczas przygotowywania się do wyjazdu w góry. Oprócz porządnych butów i ubioru, to plecak jest najważniejszą częścią turystycznego wyposażenia. Dobrze dobrany zapewnia nie tylko bezpieczeństwo zabranych rzeczy, ale jest również wygodny i komfortowy, co doceni każdy, kto pokona kilkanaście kilometrów z niewłaściwie dobranym plecakiem na plecach.

Czym się kierować w wyborze?

Najważniejsze przed zdecydowaniem się na konkretny model plecaka jest określenie planu na całą wyprawę i względem tego dobieranie odpowiednich jego parametrów. Plecaki turystyczne (https://www.polarsport.pl/plecaki.html) są niezwykle uniwersalne i można je dobrać praktycznie do każdych okoliczności. Należy tylko najpierw je określić.

Najważniejszym koniecznym do określenia parametrem plecaka jest jego wielkość. Jest to w pełni uzależnione od tego, czy będzie to wyprawa z nocowaniami w schroniskach, czy też pod namiotem. W pierwszym przypadku można pokusić się o nieco mniejszy plecak, około 40 litrowy. Służyć on będzie jedynie przetransportowaniu bagażu do schroniska, a wyprawy piesze z niego, jako z bazy, można już realizować z mniejszym i poręczniejszym plecakiem.

Natomiast w przypadku wyprawy z nocowaniem pod namiotem konieczny będzie plecak o pojemności nawet 60 litrów. Pomieścić on musi wszystkie rzeczy, łącznie ze śpiworem, karimatami i oczywiście samym namiotem. Będzie to plecak o znacznych rozmiarach, warto więc aby był on maksymalnie wygodny i wytrzymały.

Tags: