Do czego potrzebne są piasty rowerowe?

Nie jest żadną tajemnicą to, że do prawidłowego funkcjonowania każdy sprzęt potrzebuje sprawnych części. Tak jest w samochodzie i tak samo jest również jeżeli chodzi o rower. Tymczasem można zaobserwować pewne zjawisko - właściciele samochodów regularnie udają się na przeglądy serwisowe, natomiast rowerzyści, zwłaszcza tak zwani niedzielni, zdecydowanie rzadziej dbają o jakość swojego sprzętu. Tymczasem, jak wynika z doświadczenia wielu osób, sprzęt który jest regularnie serwisowany, może bezawaryjnie służyć swojemu właścicielowi przez długie lata.

Ważny element roweru - piasty rowerowe


Mało kto wie, do czego tak na prawdę służy piasta rowerowa, chociaż jest to jeden z najważniejszych elementów znajdujących się w każdym rowerze. Rower posiada dwie piasty - przednią i tylną. Jest to element przytwierdzony do ramy roweru, który sprawia, że koło w ogóle może się obracać. 

Za co odpowiadają piasty?


Jak już wspomniano, piasty rowerowe zamocowane są zarówno przy przednim, jak i przy tylnym kole roweru. Piasty zamontowane na przednim kole rowerowym posiadają o wiele prostszą budowę od piast tylnych. Ich głównym zadaniem jest wyłącznie zapewnienie odpowiedniego obrotu koła. Piasty mocowane z tyłu to mechanizmy bardziej skomplikowane, spełniające kilka funkcji jednocześnie. Piasty wykonane są z solidnym materiałów, takich jak chociażby aluminium. Jedną z najczęstszych awarii tego elementu jest skrzywienie piasty rowerowej, które może powstać na przykład w wyniku upadku roweru na twardą nawierzchnię.

Tags: