Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Wycieczki górskie cieszą się coraz większą popularnością. Różnorodność tras spacerowych umożliwia zarówno zaplanowanie jednodniowej wycieczki rodzinnej po spokojnym szlaku jak i kilkudniowego obozu wędrownego w bardziej skomplikowanym terenie. Niezależnie od wybranej opcji, nie ulega wątpliwości, że przed wyjazdem trzeba dobrze przemyśleć cały ekwipunek, zwłaszcza w przypadku wypadu na kilka dni.

Co będzie niezbędne na wyprawie w góry?

Dobrze jest racjonalnie podejść do kwestii pakowania plecaka i nie przesadzić z ilością zabranego sprzętu. Każda dodatkowa koszulka czy para skarpet to obciążenie dla kręgosłupa, nie wspominając już o gadżetach elektronicznych. Wyjeżdżając w góry najlepiej jest ograniczyć się do niezbędnego minimum, w które zaliczają się kurtki przeciwdeszczowe, porządne buty, ubranie na zmianę oraz porcja jedzenia i picia. Obowiązkowo trzeba wziąć ze sobą również mapę oraz naładowany telefon komórkowy.

Właściwy ubiór w góry

Kurtkę przeciwdeszczową należy zabierać ze sobą zawsze, niezależnie od aktualnej pogody. Warto pamiętać, że w górach aura bywa bardzo zmienna i niespodziewana burza może pojawić się w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Dobrze jest być przygotowanym a każdą ewentualność. Niektóre kurtki przeciwdeszczowe można skompresować, dzięki czemu ich przenoszenie w plecaku nie nastręcza zbyt dużo kłopotu. Kurtki przeciwdeszczowe doskonale chronią również przed zimnym wiatrem.

Tags: