Czym jest stabilizator na kostkę i kiedy należy go zastosować?

Orteza czyli aparat ortopedyczny, dostępny jest również pod nazwą stabilizatora kostki. Może okazać się niezbędny w przypadku skręcenia stawu skokowego. Dochodzi do niego, gdy uszkodzona zostaje torebka stawowa oraz więzadła. W zależności od stopnia, powoduje ból, a także obrzęk. Utrudnia to chodzenie oraz wykonywanie aktywności fizycznej. Konieczne jest wtedy zgłoszenie się do specjalisty - ortopedy.

Stabilizator na kostkę

Konieczne jest zastosowanie stabilizatora (oferta), gdy dochodzi do skręcenia stawu, a także po złamaniach, podczas rehabilitacji. Zaleca się również korzystanie z niego, gdy występują urazy ścięgna Achillesa oraz choroby zwyrodnieniowe stawu.

Prawidłowe dobranie to postawa

Stabilizator kostki musi być dobrze dobrany. Dlatego też, gdy lekarz zaleci jego zakup, powinno się wybrać odpowiedni rozmiar ortezy. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza, który ustala czas noszenia oraz rodzaj ortezy. Krótko po urazie stabilizator nosi się cały czas i nie należy go zdejmować.

Zalety ortezy

Stabilizatory mają wiele zalet, największą z nich jest to, że mogą one zastąpić gips. Są zdecydowanie lżejsze, co ułatwia poruszanie się. Wykonywane są z dobrego materiału, który przepuszcza powietrze i ułatwia odprowadzanie wilgoci.

Dofinansowanie

W niektórych wskazaniach medycznych istnieje możliwość uzyskania refundacji. Lekarz powinien wystawić wtedy odpowiedni wniosek, który należy złożyć w odpowiednim dla miejsca zamieszkania punkcie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tags: