Jak wybrać bloczki wspinaczkowe?

Bloczki są niezbędnym elementem nie tylko podczas rekreacyjnej wspinaczki, ale również profesjonalne np. związanej z pracami na wysokości, czy też ratownictwem górskim. Profesjonalny sklep wspinaczkowy PolarSport ma w swoim asortymencie minimum kilkanaście różnych rodzajów. Czym właściwie jest bloczek? Jest to krążek liniowy osadzony na łożyskach. Za jego pomocą można zmienić kierunek ruchu liny. Jest pomocny podczas zjazdów, czy też ruchomej asekuracji. Dzięki niemu można również stworzyć niezawodny system do naciągania liny.

Jakie łożysko?

Istotnym elementem bloczków wspinaczkowych jest łożysko, które warunkuje pracę elementu. Do wyboru są dwa rodzaje łożysk - kulkowe oraz ślizgowe. Łożyska kulkowe odznaczają się zdecydowanie większą wytrzymałością, więc stosowane są zawsze wtedy, gdy niezbędna jest niezawodność i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Łożyska ślizgowe są o wiele tańsze, jednak nie mają aż tak dobrych parametrów. Wybór zależy głównie od tego, w jakim celu będzie wykorzystywany bloczek.

Wysoka wydajność

Na wydajność bloczka wspinaczkowego wpływa głównie wielkość rolki. Im większa średnica rolki, tym wyższy poziom wydajności. Ponadto należy zwrócić uwagę na okładziny. Modeli stało-okładzinowych nie można montować na napiętą linę. Dla wielu osób jest to spore utrudnienie. W takim przypadku najlepiej postawić na bloczki z ruchomymi okładzinami. W dobrych sklepach wspinaczkowych można znaleźć niemal każdy wariant bloczków.

Tags: