Karimata turystyczna dla początkujących

Planując pierwszą w życiu wyprawę górską lub wędrówkę pieszą musimy starannie skompletować nasze wyposażenie. Należy pamiętać, że bagaż będzie nam ciążył przez całą trasę. Nie możemy spakować przedmiotów zbyt ciężkich. Przed zakupem każdego elementu należy sprawdzać jego wagę, a także objętość. Nie jest to łatwe zadanie. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest karimata. Służy ona do spania, a także wypoczynku w trakcie podróży. Wielu początkujących wycieczkowiczów myśli, że mata z supermarketu załatwi sprawę. Nic bardziej mylnego! Należy postawić na profesjonalny produkt, który sprawdzi się podczas ekstremalnych warunków.


Mata z pianki

Do najbardziej standardowych modeli należy karimata piankowa. Jest ona najczęściej wybierana przez podróżników. Zazwyczaj spotyka się maty wykonane z pianki polietylenowej. Nowością są produkty wykonane z specjalistycznej pianki EVA. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań twierdzą, że innowacyjny materiał nie niesie za sobą wielu korzyści, a różnica jest praktycznie niewyczuwalna. Plusem nowości jest na pewno niższa waga.
Alumaty

Maty posiadające warstwę aluminium nie nadają się praktycznie na żadną poważna wyprawę. Są zbyt cienkie, aby zapewnić nam komfort. Ich waga jest bardzo mała i wynosi około 100-120 g. To prawie tyle, ile waży tabliczka czekolady. Niektóre osoby stosują aluminiową karimatę, jako izolację. Jest to dodatkowa ochrona wkładana pod zwykłą matę, na której będziemy spać.

Tags: