Czepki na basen – czemu je nosić?

Kompletując akcesoria do pływania, warto pamiętać o czepku i wkładać go nawet wtedy, kiedy nie wymaga tego regulamin pływalni. Czepki mają bowiem wiele zalet, które sprawiają, że pływanie staje się znacznie przyjemniejsze oraz bezpieczniejsze. Ułatwiają także osiąganie lepszych rezultatów. Dlaczego dobrze jest wkładać czepek i jak go dopasować, żeby skutecznie spełniał swoją funkcję?

Jaką rolę pełni czepek na basenie?

Czepki (sprawdź ofertę) służą nie tylko względom higienicznym, którymi kierują się pływalnie nakazujące ich noszenie, ale także zwiększają komfort pływających. Przede wszystkim trzymają w ładzie włosy, które nawet związane gumką w czasie pływania lubią zasłaniać twarz czy wpadać do gust, co znacznie ogranicza swobodę. Oprócz tego czepek zapobiega zmoczeniu się głowy, przez co włosów nie trzeba po wizycie na basenie suszyć. Te są też zdrowsze, ponieważ nie mają kontaktu ze szkodliwymi detergentami. Oprócz tego pływakowi w czepku łatwiej jest osiągać lepszą prędkość, ponieważ jego ciało jest bardziej opływowe – rozpuszczone włosy powodują opór wody i zmniejszają komfort.

Jak wybrać idealny czepek do pływania?

Podczas zakupów czepka do pływania, powinno się zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwsza z nich to dopasowanie czepka rozmiarem – musi dobrze leżeć i nie spadać, ale też nie może uciskać, bo będzie niewygody. Jeśli ma chronić uszy przed kontaktem z wodą, która wpadając do nich wywołuje nieprzyjemne szumy z głową, musi mieć lekko przedłużony tył. Powinien być wykonany z solidnego materiału (np. silikonu lub lateksu) i być estetycznie wykończony.

Tags: