Rodzaje kurtek puchowych

Wybierając się w góry w miesiącach zimowych nieodzownym elementem wyposażenia musi stać się bardzo ciepła i wytrzymała puchowa kurtka. Aby wybrać odpowiednią trzeba poznać różne jej modele.

Rodzaje kurtek puchowych

Istnieje kilka rodzajów kurtek, a każda z nich polecana jest do innych celów. Są kurtki zwyczajne, przydatne na zimę w mieście, ale także takie, które będą niezastąpione w wysokich górach. Oto najważniejsze rodzaje kurtek:

1. Puchowy płaszcz - jest on stylowy i elegancki, posiada niską wagą i dość dobrą izolację termiczną. Jest idealny do codziennego użytku, bez dłuższych wędrówek pieszych.

2. Kurtka górsko-miejska - to kategoria, w której zawiera się wiele modeli kurtek. Najczęściej wybierane są one na wyprawy w górach, ale nie będą wyglądać nie na miejscu podczas miejskiej zimy. Wykonane są one z puchu o sprężystości 700 albo 860 cui - wszystko zależy od fasonu i producenta.

3. Kurtka ekspedycyjna - wykonana z puchu 860 cui (najlepszej jakości), posiada powłokę DWR, ma przedłużone plecy, kaptur, odpowiednio długie rękawy i dopasowany krój.

4. Gruba kurtka puchowa - sprawdza się wysoko w górach, np. w namiotach, na wysokości 4000 m.n.p.m (lub wyżej). Lecz wtedy służy do ocieplania (przy wyjściu z namiotu lub schroniska). Może być zbyt ciepłą do samego podchodzenia, ale zakłada się ją po zakończonym trekkingu.

5. Kombinezon puchowy - to już kategoria specjalistyczna, przeznaczony jest jedynie dla zdobywców najwyższych gór świata, nie nadaje się do typowego, górskiego użytku.

Tags: