Jaką kierownicę rowerową wybrać?

Podczas zakupu roweru zwraca się uwagę na wielkość ramy, wagę czy rodzaj ogumienia. Niestety niewiele osób patrzy na kierownice rowerowe. To błąd, bo to w dużej mierze od kierownicy zależy komfort podróżowania, przede wszystkim na dłuższych dystansach. Kierownica rowerowa ma ogromny wpływ również  na zdrowie. Kiepsko dobrana powoduje ból dłoni i rąk czy urazy stawów łokciowych.

Podczas wyboru dobrej kierownicy rowerowej kluczowe jest to, jak często i w jakich warunkach korzysta się z roweru. Inny model sprawdzi się bowiem podczas jazdy w terenie, a inny w mieście. Podczas podróżowania po ulicach wielkiego miasta największe znaczenie ma kontrolowanie roweru. Tutaj warto postawić na kierownice proste bądź wygięte w jaskółkę. W tym przypadku można szybko reagować na sytuacje, które mają niekiedy miejsce. Dłonie rowerzysty muszą być ułożone tak, aby nadgarstki znajdowały się pod kątem.

Z kolei w przypadku roweru szosowego najważniejsza jest aerodynamika. Kolarze chcą zmniejszać cały czas opór powietrza, aby uzyskiwać coraz to lepsze czasy przejazdów. Tutaj kierownice są wygięte na ogół w kształt tzw. baranków, dzięki czemu kolarz może przybrać pozycję z mocno przylegającym do ramy roweru ciałem. Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne kierownice karbonowe. Są one niezwykle lekkie, ale jednocześnie wciąż bardzo drogie. Jednak to kwestia indywidualnych preferencji. Oferta w sklepach jest ogromna.

Tags: